باهم بسازید،خراب نکنید!
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.باهم بسازید،خراب نکنید!
نوشته شده در سه شنبه 21 خرداد 1394
بازدید : 433
نویسنده : حسن عباسی

 

 


 

هر زوجی که خانواده ای را تشکیل می دهند آرزو دارند که دارای یک زندگی ایده آل باشند و در خانواده ای مطلوب فرزندان خود را پرورش دهند . معمولاً زندگی افراد پر از فراز و نشیب و پستی و بلندی است. و آن چیزی که می تواند در وحله اول باعث به وجود آمدن یک زندگی هماهنگ و متعادل شود سازگاری است.

 


 

عاشقانه

 

اگر پای صحبت زوجینی که در دهه های ابتدایی انقلاب توسط امام خمینی ( قدس ره ) خطبه عقد آنها جاری شده است بنشینید از تمام آنها خواهید شنید که امام عزیزمان بعد از خواندن خطبه عقد نصیحتی برای این زوجین داشتند و می فرمودند « بروید با هم بسازید ».در پرتو همین سازگاری زوجین است که دو نفر با خانوادهای متفاوت و شخصیت های متفاوت و علایق و سلایق گوناگون می توانند در کنار یکدیگر زندگی نمایند. از جمله نمادهایی که برای سازگاری میان زوجین نام برده می شود، می توان حلیم و خویشتن دار بود ، گذشت و بخشش داشتن ، مشورت و همکاری نمودن ، گشاده رو بودن ، انعطاف پذیری ، انتقاد پذیری و میانه روی اشاره کرد.
دومین مرحله برای داشتن یک خانواده مطلوب و ایده آل این است که زوجین به بلوغ عاطفی و عقلانی رسیده باشند . عشق ، محبت ، خشم ، کینه و نفرت از جمله شاخص های روانی –عاطفی انسان است . زنان و مردانی که بتوانند کنترل احساسات خود را (چه مثبت و چه منفی )به دست گیرند می توانند روابط سالمتری را با همسرانشان برقرار کنند . زمانی که زوجین به ثبات عاطفی رسیده باشند قادر هستند هیجانات خود را به نحو مطلوب تحت کنترل خود درآورند و این مسئله باعث می گردد که آنها در شرایط بحرانی رفتارهایی بهنجار و طبیعی تر از خود نشان دهند. در مورد بلوغ عقلانی نیز باید گفت در مسیر یک زندگی ، زوجین باید قادر باشند که در لحظات و موقعیت های گوناگون تصمیمات مناسب اتخاذ نمایند و این مسئله مستلزم توان تفکر و تأمل و پذیرش برهان و استدلال است . در این جاست که یک زوج موفق با یاری جستن از تجارب یکدیگر و سایرین از مسیر خطا و اشتباه اجتناب کرده و می توانند مسیر بهتری را برای زندگی خود انتخاب نمایند.
برخورد های بهنجار نیز از لحاظ رفتاری از ویژه گی های یک خانواده مطلوب محسوب می گردد . هر خانواده ای دارای ضوابطی است که رفتار اعضای آن باید با آن قوانین و ضوابط هماهنگی داشته باشد زوجین در این نوع از خانواده ها به احترام نسبت به یکدیگر پایبندند، عفو و گذشت را سر لوحه خود قرار می دهند و حقوق یکدیگر را رعایت می کنند.

 

 

مرحله ی بعدی توجه به نیازهای طرف مقابل است . هر کدام از زوجین دارای نیازهایی هستند که در یک رابطه سالم باید این نیازها برطرف گردد ، این نیازها می تواند شامل نیازهای جنسی ، عاطفی ، روانی ، ...باشد که این نیازها  می تواند در زن و مرد کاملاً متفاوت باشد پس زوجین باید تلاش کنند در قدم اول به نیازهای یکدیگر واقف شوند و شناخت مناسبی از تفاوتهایی که میان خود و همسرشان وجود دارد دست یابند و بر اساس شناخت به دست آمده به نیازهای همسرشان پاسخ دهند.
قدم بعد این است  که بایدنگرش مثبت میان همسران وجود داشته باشد، که بدون شک برخوردها و رفتارهایی که فرد با همسرش دارد تابعی از نگرش او نسبت به همسرش است و به هر میزان که نگاه فرد به همسرش ارزشمند و توأم با احترام باشد رفتارش نیز با او متین و انسانی خواهد بود ، و همچنین با شناسایی ابعاد مثبت  شخصیت همسرش سعی در تقویت آن داشته باشد و نکات منفی که در همسرش وجود دارد را ضعیف کرده و به آن اهمیت ندهد.
 و در مرحله آخر برای داشتن یک زندگی ایده آل لازم است که زوجین با همکاری و تعاون با یکدیگر سعی کنند از لحاظ اقتصادی خانواده را به سمت یک زندگی شرافتمندانه سوق دهند . برای یک زندگی موفق لازم نیست که زوجین در بالاترین سطح رفاهی قرار داشته باشند ولی تامین نیازهای اساسی و متعارف برای داشتن یک زندگی مطلوب لازم و ضروری است.
و نکته پایانی آن که برای  داشتن یک زندگی خوب باید تمرین کنید . همانگونه که یک ورزشکار برای رسیدن به نقطه آرمانی تلاش و پشتکار از خود  نشان می دهد، شما نیز برای رسیدن به یک زندگی اید آل و مطلوب نباید دست روی دست بگذارید و باید در این مسیر تلاش کنید خوشبختی هیچ گاه بدون زحمت به کسی رخ نشان نخواهد داد.
 

 

مرضیه ولی حصاری
:: موضوعات مرتبط: جوانان , تفکر و اندیشه , زندگی مشترک , ,مطالب مرتبط با این پست
.
لطفا روی خون شهدا پا بگذارید!!!!!
شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد
شهادت غریبانه ی امام مسموم،جواد مظلوم(ع)برشماتسلیت باد.
دوستان التماس دعا
معلم !
مرد مقدس.
× مرد پلید ×
شوالیه
تا حـــــــالا خــــــــــدا رو ســــرچ کردی ؟؟!!
خدایــــــــــــــا
تربیت
بخش حدیث :
گاهی
وقتی در باز است...

آیت الله جوادی آملی در مقاله حجاب،حق الله است یا حق الناس؛نوشته اند:
هنوز با این گرانـــــے ها
حتما بخونید مطمئنم برایتان جالب خواهد بود!
حرف تا عمل
اشتباه !
حرام نیست؛ ولی...
برگرد...
میلاد مبارک حضرت فاطمه زهرا (س)
مردم چه میگویند؟!
خویش را گم کرده ام
مراقبت از عشق مهمتر از عاشقی است!
داستان کوتاه : تلاافی مرد از زنش
هرگز فکر نکنید
همیشه به خاطر داشته باشید:
همیشه بخند
وقتی
یک لحظه تفکر!

تولد انسان
عــادت کـردیـم
درد و دلهای خدا
راز هاآآآآ
ارزش...
درس زندگی!!!
آن سوی معنای واژه ها
عذرخواهی یک دقیقه‌ای
یک بازیگر
خوش شانسی
مهم نیست چه سنی داری
شرمنده ی نگاه تو
امام خامنه ای
دقت کرده اید آیا :
روایط دوستی به کجا ختم میشود؟!
با احساسم بازی نکن
بخوانیم و گوش فرا دهیم و جامه ی عمل بپوشانیم!می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: